Процесирање на сигнали во телекомуникации и радари

3.    Студиска програма

ТКИИ

4.    Организатор на студиската програма

Факултет за електротехника и информациски технологии

5.    Степен

Прв циклус студии

6.    Академска година/семестар

IV/7

7.    Број на ЕКТС

8.    Наставник

Д-р Венцеслав Кафеџиски

9.    Предуслов за запишување на предметот

10.  Цели на предметната програма (компетенции): Студентот ќе се стекне со теоретски и практични знаења за примена на техниките и алгоритмите на временско и просторно процесирање на сигналите кај модерните дигитални телекомуникациски системи и радар, и ќе биде способен софтверски да имплементира дигитален приемник, антенско поле, поле од сензори и радар.

11.  Содржина на програмата: А/Д конверзија и Д/А конверзија. Примена на дигитални филтри во телекомуникациите. Multirate процесирање на сигнали: децимација и интерполација. Методи за синхронизација на носител и на симболски интервал. Дигитална down-конверзија. Софтверска имплементација на дигитален предавател и приемник. Принципи на софтверско дефинирано радио (SDR). Компоненти на софтверско радио. RTL-SDR, USRP, други SDR платформи. Процесирање на сигналите со антенски полиња. Типови на бимформинг. Естимација на агол на доаѓање. Процесирање на сигнали со полиња од сензори и примена во акустика, сонар и друго. Основни приниципи на радар. Импулсни радари и радари со континуални бранови облици. Радарска детекција во присуство на шум. Принцип на SAR (Synthetic Aperture Radar). Добивање на слика со SAR. Примена на радари за одредување растојание и брзина, и далечинско распознавање (remote sensing) во земјоделие, хидрологија, геологија. Компримирано земање на примероци и процесирање на сигналите базирано на реткост.

12.    Методи на учење: Преку предавања, аудиториски вежби, лабораториски вежби, домашно учење, проектни задачи, посета на компании и предавања од експерти од стопанството.

13.    Вкупен расположив фонд на часови

од 91 до 100 бодови

10 (десет) (A)

19.    Услов за потпис и полагање на завршен испит

Редовно посетување на наставата, аудиториските и лабораториските вежби.

20.  Начин на полагање на испитот

Во текот на семестарот се предвидени два парцијални писмени испити (на половина и на крај од семестарот, во времетраење од 120 минути), тестови кои се спроведуваат во текот на часовите и тест од лабораториски вежби. За студентите кои ги положиле парцијалните испити и тестот од лабораториски вежби, може да се спроведе завршен устен испит (времетраење 60 минути). Во конечната оценка влегуваат поените од парцијалните испити, тестовите и завршниот устен испит.
Во предвидените испитни сесии се полага писмен испит (времетраење 120 минути). За студентите кои го положиле писмениот испит и тестот од лабораториски вежби, може да се спроведе завршен устен испит (времетраење 60 минути). Во конечната оценка влегуваат поените од писмениот испит, тестовите и завршниот устен испит.
Студентот треба да изработи проектна задача и истата да ја предаде најдоцна до терминот за испит.
За време на испитот не е дозволено користење книги, скрипти, ракописи или белешки од кој било вид, како и мобилен телефон, таблет или кој било друг електронски уред, освен калкулатор

21.  Јазик на кој се изведува наставата

Македонски и Англиски

22.  Метод на следење на квалитетот на наставата