Паралелно и дистрибуирано машинско учење

Последна измена: јули 27, 2023
1. Наслов на наставниот предмет Паралелно и дистрибуирано машинско учење
2. Код 4ФЕИТ07011
3. Студиска програма 8-КМ-ИНН, 19-МВ, 21-ПНМИ
4. Организатор на студиската програма

(единица, односно институт, катедра, оддел)

Факултет за електротехника и информациски технологии
5. Степен (прв, втор, трет циклус) Втор циклус студии
6. Академска година/семестар I/1 7.   Број на ЕКТС кредити 6.00
8. Наставник Д-р Даниел Денковски
9. Предуслов за запишување на предметот
10. Цели на предметната програма (компетенции):

Познавање и разбирање на основните концепти кај паралелното и дистрибуираното машинско учење. Со овој предмет, студентот ќе се стекне со знаење за практично користење на напредни алатки, техники и софтвер, како и способност да решава практични проблеми од доменот на машинско учење во паралелни и дистрибуирани околини.

11. Содржина на програмата:

Паралелност кај проблеми на машинско учење, со особен фокус на длабоко учење. Графички процесори (GPU) и тензор процесори (TPU) и практична употреба во машинско учење. Паралелност на ниво на податоци. Поделба и дистрибуирање на податоците, синхронизација на модел и ажурирање на модел. Паралелна редукција. Проблем на дистрибуирана пресметка на градиент. Паралелност на ниво на модел: хоризонтална (интраслојна поделба на модел, паралелност на ниво на тензор) и вертикална паралелност (меѓуслојна поделба на модел, pipeline паралелност). Напредни концепти на паралелно и дистрибуирано учење. Федеративно учење. Зачувување на безбедноста и приватноста со употреба на федеративното учење. Алгоритми за агрегација на модел. Хоризонтално, вертикално и поделено (split) федеративно учење. Персонализација на модели. Евалуација на перформанси и ефикасност на паралелно и на дистрибуирано учење.

12. Методи на учење:

Предавања, самостојна работа на проектни задачи и изработка на семинарски работи

13. Вкупен расположив фонд на време 180
14. Распределба на расположивото време 3 + 3
15. Форми на наставните активности 15.1 Предавања – теоретска настава 45 часови
15.2 Вежби (лабораториски, аудиториски), семинари, тимска работа 45 часови
16. Други форми на активности 16.1 Проектни задачи 30 часови
16.2 Самостојни задачи 30 часови
16.3 Домашно учење 30 часови
17. Начин на оценување
17.1 Тестови 0 бодови
17.2 Семинарска работа/проект (презентација: писмена и усна) 50 бодови
17.3. Активност и учење 0 бодови
17.4. Завршен испит 50 бодови
18. Критериуми за оценување (бодови/оценка) до 50 бода 5 (пет) (F)
од 51 до 60 бода 6 (шест) (E)
од 61 до 70 бода 7 (седум) (D)
од 71 до 80 бода 8 (осум) (C)
од 81 до 90 бода 9 (девет) (B)
од 91 до 100 бода 10 (десет) (A)
19. Услов за потпис и полагање на завршен испит Редовно присуство на предавањата
20. Начин на полагање на испитот Секој студент мора да изработи задолжителна проектна задача. Завршен испит со времетраење од 90 минути. Во конечната оценка влегуваат поените од проектната задача и завршниот испит.
21. Јазик на кој се изведува наставата Македонски и Англиски
22. Метод на следење на квалитетот на наставата Самоевалуација
23. Литература
23.1.      Задолжителна литература