ФЕИТ стана официјален центар за сертификација на Microsoft програми

Објавено: март 28, 2019

28.03.2019, Скопје – Microsoft академија и тестинг центар, денеска, беа промовирани пред студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ во рамки на ЕУ Дигиталната недела. Со ова, ФЕИТ стана официјален центар за сертификација на Microsoft програми. Според деканот на ФЕИТ, професор д-р Димитар Ташковски, секој студент на овој факултет ќе има пристап...

Успешно заврши Неделата на роботиката

Објавено: март 25, 2019

25.03.2019, Скопје – Со финален натпревар во шест различни категории заврши 10-тиот Робомак 2019 година, во рамки на Неделата на роботиката, која ја организираа студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии. На натпреварот во Домот на АРМ се квалификуваа 22 од вкупно 29 екипи. За студентот Сања Цветковиќ, дел од организацискиот тим на Робомак...

ФЕИТ го одбележа денот на константата π

Објавено: март 15, 2019

По повод денот на константата „ПИ“ и 60 годишнината од постоењето на Факултетот за Електротехника и Информациски Технологии-Скопје, во просториите на Факултетот, на 14.03.2019 г. од 17 часот, се одржа „Бруцошко интегрирање“. Настанот беше конципиран како натпревар во решавање интеграли. Натпреварувачи беа студентите од прва година, т.е. бруцошите, а студентите од погорните години беа судии и...

Почна 6-тиот Саем за вработување и пракса КОНТАКТ 2019

Објавено: март 12, 2019

12.03.2019, Скопје –  На кампусот технички факултети, денес, официјално беше отворен шестиот Саем за вработување и пракса КОНТАКТ 2019. Саемот се состои од едукативен и саемски дел. „Организацијата на овој Саем е добра можност компаниите, во најдобро светло, да се прикажат пред студентите со сите свои можности за вработување и пракса. Од друга страна, студентите...

INNOFEIT’s collaboration with Inform now backed with NOKIA’s Smart City platform

Објавено: февруари 12, 2019

Smart cities and the internet of things is the future, and Nokia is a significant global leader in this space. This week, our executive team met with Mr. Darko Giljevic from Nokia Networks, prof. Dr. Dimitar Tashkovski, Faculty of Electrical Engineering and Information Technologies (FEIT) Dean and prof. Dr. Vladimir Atanasovski, Vice-Dean for finances and...

ФЕИТ ќе соработува со кинескиот институт Конфуциј

Објавено: февруари 12, 2019

Деканот на Факултетот за електротехника и информациски технологии, професор д-р Димитар Ташковски, ректорот на УКИМ, професор д-р Никола Јанкуловски и првите луѓе на Институтот Конфуциј при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, македонскиот директор, проф. д-р Влатко Стоилков и кинескиот директор, проф. д-р Лијао Веи, денес, потпишаа Меморандум за соработка со кој ќе се унапредат еду­кативните,...

Шеста студентска конференција за енергетска ефикасност и оддржлив развој – СКЕЕОР 2018

Објавено: февруари 12, 2019

Со развивање бизнис модели од студентските трудови се заврши шестата студентска конференција за енергетска ефикасност и оддржлив развој – СКЕЕОР 2018. Во рамки на последниот ден, 10 студентски трудови беа дел од организираниот хакатон. Учесниците имаа можност неколку часа да работат на развивање на бизнис идеи од своите трудови преку соработка со ментори. По завршувањето...

Професор Крибус одржа предавање за соларна енергија пред студентите на ФЕИТ

Последна измена: февруари 12, 2019

Искористувањето на сончевата енергија е многу успешно и прилично компетитивно, но веќе се бараат начини како нејзината примена да стане уште поевтина, уште подостапна и уште поконкурента, порача професор д-р Абрахим Крибус од Универзитетот Тел Авив на стручното предавање пред студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии. Предавањето се одржа во рамки на Студентската конференција за...

Доделени 8 нови стипендии од енергетските компании за студентите на ФЕИТ

Последна измена: јануари 31, 2019

13.11.2018, Скопје – Енергетските компании АД ЕЛЕМ, АД МЕПСО и ЕВН Македонија, денес, доделија нови осум стипендии на најдобрите студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии. За деканот на ФЕИТ, професор д-р Димитар Ташковски, македонското стопанство се повеќе бара електроинженери како кадар. „Стопанството уште повеќе бара инженери. Постојано сме сведоци на фактот дка многу наши студенти, уште...

Соработка на иноваторите од Македонија и Франција

Објавено: ноември 7, 2018

07.11.2018, Скопје – Амбасадорот на Франција, Н.Е. Кристиан Тимоние, директорот на Францускиот институт во Скопје, Емануел Рембер и аташето за култура, Бранко Чобанов најавија одлична соработка со Факултетот за електротехника и информациски технологии при посетата на Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ. Домаќините, професор д-р Димитар Ташковски, како декан на Факултетот и продеканите...

Basics of Cyber Security

Објавено: октомври 26, 2018

October is Cybersecurity Awareness Month, an annual opportunity to highlight the importance of cybersecurity. This week, American Corner Skopje/ American Educational Center in collaboration with Faculty of Electrical Engineering and Information Technologies conducted a presentation about the basics of cybersecurity for their members. Do you feel more secure after our Basic of Cyber Security presentation ? Yesterday...

ASAP победи на првиот Betapitch натпревар на македонските стартап компании

Објавено: октомври 8, 2018

08.10.2018, Скопје – Решение за компании кои имаат потреба од носење критични одлуки за многу кратко време, насловено како ASAP, е победник на првиот Betapitch настан во Македонија, кој вчеравечер се одржа во Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ при Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје. Уште две други стартап компании,...

Одржан првиот академски час на ФЕИТ

Објавено: октомври 1, 2018

Бруцошите на ФЕИТ влегуваат во тајните на современото општество   01.10.2018, Скопје – Деканот на Факултетот за електротехника и информациски технологии, професор д-р Димитар Ташковски и директорот на АД ЕЛЕМ – Електрани на Македонија, професор д-р Драган Миновски, денеска, им посакаа срдечно добредојде во големото семејство инженери на новите студенти – бруцоши во учебната 2018/2019 година. Оваа 59-та генерација...

Code@FEIT на ФЕИТ по шести пат

Објавено: септември 21, 2018

Скопје, 21.09.2018 – Од 24-ти до 28-ми септември 2018 година, по шести пат, Институтот за компјутерски технологии и инженерство при Факултетот за електротехника и  информациски технологии (ФЕИТ) организира воведен курс за програмирање Code@FEIT 2018. Курсот ќе го посетуваат идните, новозапишани студенти на ФЕИТ (без претходно програмерско искуство), постојните студенти на Факултетот и лица кои имаат желба да се запознаат со основите...

Македонија прв пат ќе тестира има ли храна третирана со јонизирачко зрачење

Објавено: септември 13, 2018

13.09.2018, Скопје – Агенцијата за храна и ветеринарство, за прв пат ќе врши испитувања дали на македонскиот пазар има храна третирана со јонизирачко зрачење, согласно Мониторинг програма за безбедност на храна. Испитувањата ќе се вршат во Интегрираната лабораторија за примена на јонизирачки зрачења при Факултетот за електротехника и информациски технологии. Агенцијата ќе зема мостри од храната,...

Маратонците од ФЕИТ со нови големи успеси на интернационална сцена

Објавено: септември 9, 2018

На 9ти септември 2018 година се одржа 33-тиот интернационалниот Wizzair полумаратон во Будимпешта. Двајца претставници од Факултетот за електротехника и информациски технологии во најдобро светло го претставија Факултетот во конкуренција од 20000 учесници. Претставници од ФЕИТ се: Маре Србиновска (женска конкуренција) и Петар Турмаковски (машка конкуренција) , кои успешно го завршија полумаратонот . Деканот Ташковски...

ФЕИТ прв факултет што ќе произведува чиста енергија од фотоволтаици

Последна измена: декември 4, 2018

На 22.08.2018г. , на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје беа пуштени во употреба две фотоволтаични централи со вкупна моќност од 22 KW. Едната централа е со моќност 10 KW e донација на ОКТА, а другата со моќност од  12 KW, која има и систем за акумулирање на енергија е набавена во рамките...

Министерството за одбрана и Факултетот за електротехника и информациски технологии потпишаа Меморандум за соработка

Објавено: јули 27, 2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и деканот на Факултетот за електротехника и информациски технологии, Димитар Ташковски денеска потпишаа Меморандум за соработка на двете институции. Соработката има за цел искористување на научно-стручните, професионалните, материјално-техничките и други услови во функција на унапредување на научните технологии кои се од взаемен интерес на Министерството и на факултетот. „Нашиот мотив...

Свечено доделување на награди и пофалници на студенти со постигнат успех 9 и над 9 и награди и благодарници на најзаслужните студенти за промоција на ФЕИТ

Објавено: јуни 22, 2018

На 21 јуни 2018 година, во Амфитеатарот на ФЕИТ се одржи свечено доделување на награди и пофалници на студентите кои учебната 2016/2017 година ја завршиле со успех 9 и над 9 и награди и благодарници на најзаслужните студенти за промоција на ФЕИТ на меѓународно ниво и промоција на ФЕИТ во полето на спортот во изминатата...

Одржан летен курс од применетa математика

Објавено: јуни 16, 2018

Во периодот од 14 до 15 јуни 2018 година на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје, се одржa летен курс “An Introduction to Frame Theory and the Large Time/Frequency Analysis Toolbox”. Летниот курс се реализираше во рамките на билатералниот македонско-австриски научноистражувачки проект “Frame theory and asymptotic analysis”, a oрганизатори на курсот беа вон. проф....